Historia Wydziału

• 1969 r. - Powołano Wyższą Szkołę Nauczycielską w Bydgoszczy i w tym samym roku rozpoczęto kształcenie nauczycieli techniki w ramach kierunku: "Zajęcia praktyczno-techniczne z fizyką" na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczo-Pedagogicznym.
  • 1971 r. -  Wyodrębnił się Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, w ramach którego kontynuowano kształcenie przyszłych nauczycieli techniki w Zakładach: Podstawy Techniki, Dydaktyki Techniki, Higieny Pracy i Ochrony Środowiska.
  • 1974 r. - WSN przekształciła się w Wyższą Szkołę Pedagogiczną.
  • 1978 r. - Wydział Matematyczno-Przyrodniczy przekształcił się w Wydział Matematyki i Techniki.
  • 1982 r. - Na Wydziale Matematyki i Techniki wyodrębniono katedry. Kierunek "Wychowanie Techniczne" prowadzono w ramach Katedry Wychowania Technicznego i Ochrony Środowiska. W Katedrze Wychowania Technicznego wyodrębniono Zakłady: Technologii i Materiałoznawstwa, Maszynoznawstwa, Elektrotechniki i Elektroniki, Dydaktyki Pracy-Techniki.
  • 1991 r. - Katedrę Wychowania Technicznego przekształcono w Instytut Techniki i powołano nowe Zakłady: Drzewnictwa, Dydaktyki Techniki, Elektrotechniki, Elektroniki i Informatyki, Materiałoznawstwa i Technologii, Maszynoznawstwa, Mechaniki Konstrukcji.
  • 2001 r. - Dotychczasowe Zakłady funkcjonujące w ramach Instytutu Techniki uległy reorganizacji i obecnie funkcjonują Zakłady: Chemii, Technologii Polimerów i Ekotechniki, Dydaktyki Techniki i Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki i Informatyki, Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn, Inżynierii Materiałowej, Mechaniki Konstrukcji i Metod Komputerowych.
  • 2002 r. - W roku akademickim 2002/2003 uruchomiony został nowy kierunek studiów „Edukacja Techniczno - Informatyczna" w miejsce kierunku "Wychowanie Techniczne".
  • 2006 r. - Zmiana struktury Instytutu Techniki - powołanie trzech katedr i czterech zakładów.
  • 2010 r. - W roku akademickim 2010/2011 uruchomiono dwa nowe kierunki studiów: „Inżynieria bezpieczeństwa” i „Inżynieria materiałowa”
  • 2011 r. - Zmiana struktury Instytutu Techniki - powołanie trzech katedr i pięciu zakładów.
  • 2012 r. - W roku akademickim 2012/2013 uruchomiony został nowy kierunek studiów „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy”.
  • 2015 r. - Uruchomienie studiów II stopnia kierunku "Inżynieria materiałowa".
  • 2017 r. - W wyniku przekształcenia istniejącego kierunku studiów "Edukacja techniczno-informatyczna" powołano nowy "Inżynieria techniczno-informatyczna".
  • 2019 r. - Uruchomienie kierunku" Bezpieczeństwo i higiena pracy" o profilu praktycznym.
  • 2019 r. - Po 28 latach, przekształcenie Instytutu Techniki w Instytut Inżynierii Materiałowej oraz powołanie nowej struktury organizacyjnej 3 Katedr i 1 Zakładu.
  • 2020 r. - Zgoda PKA na uruchomienie kierunku "Inżynieria bezpieczeństwa" o profilu praktycznym.
  • 2022 r. - Przekształcenie Instytutu Inżynierii Materiałowej w Wydział Inżynierii Materiałowej.