Wydział Inżynierii Materiałowej

Kierunki studiów

Materiały dla zastosowań medycznych (Nowość w ofercie dydaktycznej WIM!)

  • 3,5-letnie studia inżynierskie, stacjonarne (profil ogólnoakademicki)

Nowoczesny inżynier, to nie tylko wykwalifikowany specjalista w klasycznych obszarach nauk techniczno-inżynieryjnych, ale przede wszystkim potrafiący odpowiadać na wyzwania cywilizacyjne poszukiwacz i twórca nowatorskich rozwiązań. W obszarze nowych materiałów i technologii taki inżynier kreując i kształtując ich właściwości potrafi w sposób świadomy stosować w rozwiązywaniu problemów podejście interdyscyplinarne i proekologiczne.

Studiując na tym nowym i unikalnym w skali kraju kierunku zostaniesz inżynierem posiadającym wiedzę i umiejętności z zakresu nauk techniczno-inżynieryjnych spójnie i świadomie integrującym je z niezbędną wiedzą z zakresu nauk medycznych i biologicznych. W szczególności zgłębisz problematykę związaną z biokompozytami, w zakresie ich projektowania, wytwarzania, modyfikacji, metod badań i recyklingu. Biokompozyty, czyli materiały kompozytowe, tj. składające się z co najmniej dwóch surowców, wytwarzane są przy użyciu składników pochodzenia organicznego. Uważane są za materiały nowej generacji i coraz częściej zastępują materiały tradycyjne znajdując zastosowanie w przemyśle opakowaniowym, motoryzacyjnym, biomedycznym, budowlanym, itp.

Oprócz wiedzy materiałowej poznasz zasadnicze zagadnienia dotyczące wymagań stawianych biomateriałom (biotolerancja, odporność korozyjna, trombogenność materiału, stan powierzchni implantów, skład chemiczny implantów a ich toksyczność i kancerogenność, i in.), bioprocesów zachodzących w międzyfazie tkanka ludzka-biomateriał i w układach narząd/implant i bioinżynierskich metod ich kształtowania, najnowsze osiągnięcia dotyczące projektowania nośników leków, inżynierii tkankowej i genetycznej. Omawiane są najważniejsze aspekty badań biozgodności w warunkach in vitro i in vivo, wymagań normowych, etycznych i prawnych dot. badań na zwierzętach i badań klinicznych poprzedzających wprowadzenie nowego wyrobu medycznego na rynek.

Kończąc kierunek Materiały dla zastosowań medycznych uzyskasz:

  • szeroką wiedzę w zakresie podstawowych dziedzin współczesnej techniki oraz szeroko pojętej problematyki inżynierii materiałów dla zastosowań medycznych, w tym w zakresie ich projektowania, wytwarzania oraz badania ich właściwości;
  • umiejętności samokształcenia i adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości technicznej i ekonomicznej;
  • umiejętności tworzenia podstawowej dokumentacji typowej dla działalności inżynierskiej oraz umiejętności stosowania narzędzi w tym komputerowych, przydatnych w rozwiązywaniu typowych zadań inżynierskich;
  • wiedzę w zakresie właściwości surowców i materiałów stosowanych w wytwarzaniu materiałów dla zastosowań medycznych oraz podstaw procesów ich przetwórstwa;
  • wiedzę w zakresie technologii wytwarzania biokompozytów i biomateriałów, w tym podstaw projektowania procesów przetwórczych tych materiałów, znajomością obsługi nowoczesnej aparatury służącej do wytwarzania biokompozytów i biomateriałów, ich modyfikacji, a także sposobów ich późniejszego? przerobu i recyklingu;
  • wiedzę w zakresie właściwości materiałów dla zastosowań medycznych oraz umiejętnością formułowania racjonalnych wniosków dotyczących ich projektowania i zastosowania;
  • wiedzę z zakresu metod badań właściwości materałów dla zastosowań medycznych, umiejętnością obsługi najnowocześniejszej aparatury badawczej, umiejętnością analizy procesów ich degradacji, wiedzą dotyczącą sposobów zabezpieczania takich materiałów, a także umiejętnością świadomego kształtowania ich struktury i właściwości w zależności od przeznaczenia.

Absolwenci tego kierunku mogą poszukiwać zatrudnienia w firmach zajmujących się produkcją lub sprzedażą materiałów medycznych, w tym biokompozytów, oraz w laboratoriach i instytutach zajmujących się wytwarzaniem, badaniem materiałów przeznaczonych dla zastosowań medycznych i okołomedycznych, w tym w firmach zajmujących się wytwarzaniem materiałów implantacyjnych (również jako przedstawiciele handlowi firm produkujących materiały dla medycyny).

Inżynieria techniczno-informatyczna

  • 3,5-letnie studia inżynierskie, stacjonarne (profil ogólnoakademicki):
  • moduł A w zakresie technik wytwarzania
  • moduł B w zakresie materiałów inżynierskich
  • 1,5-roczne studia magisterskie uzupełniające stacjonarne z możliwością odbywania zajęć  w trybie popołudniowym pod hasłem "pracuj i studiuj" i niestacjonarne (profil ogólnoakademicki):
  • moduł A w zakresie biokompozytów,
  • moduł B w zakresie projektowania konstrukcji drewnianych wspomaganych. 

Współczesny, związany z przemysłem, rynek pracy poszukuje dzisiaj nie tylko wąsko specjalizowanych inżynierów, ale też absolwentów wykazujących się szeroko obszarowym przygotowaniem technicznym, posiadających podstawy wiedzy o materiałach, mechanice, mechatronice, maszynoznawstwie, a także mających przygotowanie informatyczne, zwłaszcza w zakresie wykorzystywania komputerowych programów inżynierskich. Takie kompetencja dają możliwość szybkiego dostosowania się absolwenta kierunku inżynieria techniczno-informatyczna do konkretnego stanowiska pracy, a także zwiększają mobilność pracownika w ramach istniejących stanowisk. Dzięki odpowiednio dobranemu programowi studiów, będziesz mógł spełnić oczekiwania potencjalnych pracodawców ale też zrealizować własne cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 Studia I stopnia

W przypadku realizacji modułu A w zakresie technik wytwarzania nabędziesz szeroką wiedze ogólnotechniczną i specjalistyczną oraz odpowiednie przygotowanie w zakresie kierunkowych przedmiotów technicznych i informatycznych. Posiądziesz pogłębioną wiedzę w zakresie nowoczesnych procesów produkcyjnych z uwzględnieniem problematyki komputerowego wspomagania projektowania i obróbki materiałów konstrukcyjnych oraz będziesz potrafił ją zastosować w typowych zadaniach przemysłowych.

W przypadku wyboru modułu B w zakresie materiałów inżynierskich zdobędziesz szeroką wiedzę ogólnotechniczną i specjalistyczną i odpowiednie przygotowanie w zakresie kierunkowych przedmiotów technicznych i informatycznych. Nabędziesz głęboką wiedzę w zakresie materiałoznawstwa drewna, tworzyw sztucznych, metali i jego stopów, technologii ich przetwarzania oraz aplikacji na poziomie podstawowym i zaawansowanym oraz nauczysz się stosować ją w typowych zadaniach przemysłowych.

W trakcie studiów odbędziesz praktykę zawodową w wymiarze 160 godzin po trzecim roku studiów.

 Studia II stopnia

Jako student studiów II stopnia, w zależności od przyjętej ścieżki kształcenia (moduł A lub B), zdobędziesz umiejętności rozwiązywania złożonych problemów techniki w oparciu o wiedzę generowaną przez naukę o materiałach, znajomość współczesnych metod badań i przetwórstwa biokompozytów, wiedzę umożliwiającą podejmowanie zadań związanych z pracami naukowo badawczymi, projektowaniem i konstruowaniem, modyfikacją właściwości materiałów oraz technologią ich wytwarzania, umiejętności w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi umożliwiającą pełnienie funkcji kierowniczych lub poszerzoną wiedzę z zakresu zagadnień związanych z drzewnictwem, szczególnie z zakresu wytwarzania materiałów drzewnych, ich zastosowania w technice, projektowaniu i konstruowaniu, technologii konstrukcji drewnianych, stosowania metod komputerowych w projektowaniu materiałów i konstrukcji.

Nabyta wiedza i umiejętności pozwolą Ci znaleźć zatrudnienie w wielu zakładach przemysłowych, placówkach badawczo-rozwojowych i edukacyjnych, a umiejętności w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, umożliwią Ci pełnienie w tych placówkach funkcji kierowniczych.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

  • 3,5-letnie studia inżynierskie, stacjonarne (profil praktyczny):
  • moduł A w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy,
  • moduł B w zakresie inżynierii środowiska.

Do wyboru będziesz miał dwie możliwości realizacji kształcenia:  zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy oraz inżynierię środowiska. Obie dadzą Ci tytuł: „Starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy” oraz uprawnienia do prowadzenia kursów i szkoleń w zakresie BHP.

Studiując na tym kierunku studiów zdobędziesz wiedzę ogólną z zakresu nauk technicznych, wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), w tym obejmującą zagrożenia występujące w procesach technologicznych (pracy) i metody ich eliminowania lub ograniczania, wiedzę na temat oceny ryzyka zawodowego, badania wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zadania i metody pracy służby BHP. Dzięki temu będziesz potrafił interpretować rolę i miejsce człowieka w procesie pracy wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami, praktycznie wykorzystywać wiedzę i umiejętności z zakresu psychologii, organizacji, zarządzania i marketingu w działaniach dotyczących BHP, oceniać przebieg procesów produkcyjnych (pracy) w zakładach pracy w kontekście zagadnień BHP, przeprowadzać kontrole przestrzegania przepisów BHP, formułować wnioski w zakresie poprawy warunków pracy, oceniać rozwiązania techniczno-organizacyjne pod względem spełniania wymagań BHP oraz ergonomii, badać okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy oraz podejmować działania profilaktyczne.

Da Ci to uprawnienia do zatrudnienia we wszystkich instytucjach, w których zgodnie z przepisami obowiązują zasady BHP, w tym m.in. na stanowisku starszego inspektora lub specjalisty ds. BHP w zakładach przemysłowych każdej branży, w firmach szkoleniowych w dziedzinie szkoleń z zakresu BHP, w laboratoriach badań środowiska pracy, w przedsiębiorstwach świadczących usługi projektowo-wdrożeniowe w zakresie ograniczania czynników szkodliwych w przemyśle, w oddziałach Państwowej Inspekcji Pracy, w jednostkach naukowo-badawczych rozwijających nowe metody ochrony człowieka w środowisku pracy.

W trakcie studiów odbędziesz praktykę zawodową w wymiarze 640 godzin po trzecim roku studiów.

W przypadku wyboru modułu A w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy uzyskasz kwalifikacje m.in. do:

  • pracy i zarządzania służbami BHP,
  • stosowania systemowych rozwiązań w zarządzaniu BHP,
  • opracowywania polityki bezpieczeństwa pracy oraz polityki środowiskowej,
  • oceny systemu zarządzania BHP wg różnych standardów,
  • oceny potrzeb w zakresie integracji systemów i opracowania dokumentacji planów działań korygujących w tym zakresie,
  • prowadzenia dokumentacji służb BHP,
  • rozstrzygania kwestii dotyczących wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz innych incydentów związanych z naruszeniem przepisów i zasad BHP, a także działań profilaktycznych,
  • ergonomicznego kształtowania środowiska pracy, badań i pomiarów środowiska pracy,
  • opracowywania kart oceny ryzyka zawodowego,
  • prowadzenia audytu oraz szkolenia pracowników wszystkich szczebli w przedmiotowym zakresie,
  • zarządzania w sytuacjach kryzysowych i sposobach ewakuacji.

W przypadku realizacji modułu B w zakresie inżynierii środowiska pracy uzyskasz kwalifikacje m.in. do:

  • analizy potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa dla pracowników na terenie zakładu pracy w różnych gałęziach gospodarki,
  • projektowania systemów monitorowania warunków pracy,
  • dbałości o zapewnienie optymalnej ergonomii oraz warunków bezpieczeństwa na poszczególnych stanowiskach pracy, m.in. w przemyśle: maszynowym, energetyce, budownictwie, spożywczym,
  • analiz istniejących wypadków przy pracy oraz przypadków chorób zawodowych i innych zdarzeń związanych z łamaniem przepisów BHP,
  • analizowania i profilaktyki czynników środowiska pracy,
  • udziału w pracach projektowych związanych globalnie z organizowaniem bezpiecznego środowiska pracy,
  • ochrony ppoż i ratownictwa.

 

 

Inżynieria materiałowa

  • 3,5-letnie studia inżynierskie, stacjonarne (profil ogólnoakademicki):
  • moduł A w zakresie zarządzania procesami produkcyjnymi,
  • moduł B w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych.
  • 1,5-roczne studia magisterskie uzupełniające, stacjonarne i niestacjonarne (profil ogólnoakademicki):
  • moduł A w zakresie powłok ochronnych,
  • moduł B w zakresie inżynierii powierzchni.

Studia I stopnia:

Dlaczego akurat Inżynieria materiałowa? W dzisiejszym świecie postęp cywilizacyjny nie byłby możliwy bez nowoczesnych materiałów o coraz bardziej wyrafinowanych właściwościach. Bez rozwoju technologii materiałowych nie byłoby samolotów, lotów w kosmos, zaawansowanej elektroniki, miniaturyzacji, czy implantów. Inżynieria materiałowa zajmuje się opracowywaniem i udoskonalaniem materiałów poprzez nadawanie im specjalnych (specyficznych) cech użytkowych, określa ich strukturę i bada ich właściwości. Po inżynierii materiałowej będziecie łączyć wiedzę inżynierską ze znajomością budowy materii i technologii materiałowych, jest to wiedza niezastąpiona w doborze najbardziej odpowiednich materiałów w procesie projektowania każdego przedmiotu czy urządzenia.

Absolwenci kierunku inżynieria materiałowa charakteryzują się:

  • szeroką wiedzą w zakresie podstawowych dziedzin współczesnej techniki oraz szeroko pojętej problematyki inżynierii materiałowej,
  • umiejętnością samokształcenia i adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości technicznej i ekonomicznej,
  • wiedzą w zakresie doboru materiałów inżynierskich do różnych zastosowań, podstaw technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów, własności materiałów oraz formułowania racjonalnych wniosków dotyczących stosowania materiałów inżynierskich w różnych produktach,
  • umiejętnością korzystania z informacji technicznej oraz przygotowaniem do prac wspomagających materiałowe projektowanie inżynierskie, umiejętnością doboru materiałów konstrukcyjnych i obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego,
  • znajomością obsługi najnowocześniejszej aparatury służącej do wytwarzania, kształtowania oraz badania właściwości materiałów inżynierskich,
  • przygotowaniem do udziału w projektowaniu materiałowym oraz do współpracy z użytkownikami materiałów inżynierskich i konstruktorami, a także do prac w jednostkach badawczych,
  • sprawnością komunikowania się oraz zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi w przemyśle,
  • przygotowaniem do podjęcia studiów drugiego stopnia.

W przypadku realizacji modułu A w zakresie zarządzania procesami produkcyjnymi będziesz przygotowany do  planowania, organizowania i kontrolowania działalności produkcyjnej z doborem odpowiednich współczesnych materiałów inżynierskich, będziesz sprawnie zarządzać logistyką oraz innowacjami w zakresie procesów produkcyjnych materiałów, efektywnie korzystać z technik wytwarzania materiałów inżynierskich, a także posiądziesz niezbędne kwalifikacje i kompetencje do kompleksowej obsługi procesów produkcyjnych oraz zasad kompleksowego wspomagania i optymalizacji procesów produkcyjnych,

Gdy wybierzesz moduł B w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych będziesz przygotowany do wykorzystywania i eksploatowania maszyn i urządzeń automatyzacji systemów produkcyjnych, analizowania stanów procesu produkcyjnego i jego otoczenia pod kątem automatyzacji produkcji, a także posiądziesz niezbędne kwalifikacje w zakresie algorytmów sterowania regulacji automatycznej oraz innych algorytmów obliczeniowych i decyzyjnych.

W trakcie studiów odbędziesz praktykę zawodową w wymiarze 160 godzin po trzecim roku studiów.

Studia II stopnia:

     W przypadku wyboru modułu A w zakresie powłok ochronnych otrzymasz:

  • szeroką wiedzę w zakresie nauk o materiałach inżynierskich metalowych, polimerowych i kompozytowych,
  • wiedzę w zakresie metod modyfikowania warstwy wierzchniej materiałów inżynierskich i współczesnych metod badań warstwy wierzchniej tych materiałów w różnych produktach,
  • szeroką wiedzę w zakresie technologii nowoczesnych materiałów inżynierskich,
  • szeroką wiedzę zakresie powłok ochronnych oraz procesów technologicznych ich otrzymywania oraz technologii metod badań powłok ochronnych,
  • znajomość wpływu parametrów technologicznych procesów otrzymywania powłok ochronnych na jakość otrzymywanej powłoki,
  • wiedzę w zakresie zastosowania powłok ochronnych do konkretnych wytworów,
  • znajomość metod i technologii recyklingu surowców i produktów w procesach otrzymywania powłok ochronnych.

Jako absolwent uzyskasz kwalifikacje w zakresie:

  • projektowania procesów przetwarzania materiałów inżynierskich, ich obróbki cieplnej, cieplno- chemicznej, plastycznej i powierzchniowej,
  • zarządzania procesami technologicznymi,
  • nowoczesnych metod badawczych materiałów inżynierskich,
  • kształtowania właściwości mechanicznych i użytkowych materiałów inżynierskich,
  • projektowania materiałowego produktów i ich elementów,
  • technologii wytwarzania i przetwórstwa materiałów inżynierskich,
  • technologii powłok ochronnych,
  • kwalifikacje niezbędne do pełnienia funkcji kierowniczych, technologicznych i inżynierskich w środowiskach przemysłowych oraz przedsiębiorstwach związanych z przetwarzaniem i przetwórstwem materiałów inżynierskich oraz powłok ochronnych.

W przypadku realizacji modułu B w zakresie inżynierii powierzchni uzyskasz:

  • szeroką wiedzę teoretyczną i odpowiedni zasób umiejętności praktycznych w zakresie wynikającym z wybranego modułu,
  • wiedzę w zakresie metod modyfikowania warstwy wierzchniej materiałów inżynierskich i współczesnych metod badań warstwy wierzchniej tych materiałów w różnych produktach,
  • umiejętności doboru metod modyfikowania warstwy wierzchniej materiałów inżynierskich do różnych zastosowań,
  • znajomość metod otrzymywania powłok nieorganicznych i organicznych oraz współczesnych metod ich  badania, właściwości powłok i ich doboru do różnych zastosowań,
  •  umiejętności korzystania z informacji technicznej oraz przygotowanie do prac wspomagających materiałowe projektowanie inżynierskie,
  • umiejętności doboru materiałów konstrukcyjnych i obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego,
  • sprawność komunikowania się oraz zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi w przemyśle,
  • przygotowanie do udziału w projektowaniu materiałowym oraz do współpracy z użytkownikami materiałów inżynierskich i konstruktorami, a także do prac w jednostkach badawczych.

 

Jako absolwent uzyskasz kwalifikacje w zakresie:

  • projektowania procesów przetwórstwa materiałów inżynierskich, ich obróbki cieplnej, cieplno-chemicznej, plastycznej i powierzchniowej,
  • zarządzania procesami technologicznymi,
  • nowoczesnych metod badawczych materiałów inżynierskich i ich powierzchni,
  • kształtowania właściwości mechanicznych i użytkowych materiałów inżynierskich,
  • projektowania materiałowego produktów i jego elementów,
  • technologii wytwarzania i przetwórstwa materiałów inżynierskich,
  • kwalifikacje niezbędne do pełnienia funkcji kierowniczych, technologicznych i inżynierskich w środowiskach przemysłowych oraz przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem  i przetwórstwem materiałów inżynierskich.

Studia na kierunku Inżynieria materiałowa jako jedyne w Polsce obejmują jednocześnie w szerokim zakresie wiedzę z zakresu tworzyw polimerowych i metalicznych, a absolwenci kierunku to specjaliści POSZUKIWANI w wielu dziedzinach gospodarki w kraju i za granicą:

  • w laboratoriach i centrach badawczo – rozwojowych przedsiębiorstw produkujących specjalistyczne półprodukty i wyroby z metali, materiałów polimerowych i ceramicznych,
  • w przedsiębiorstwach usługowych i produkcyjnych,
  • w biurach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych związanych z opracowywaniem nowych produktów i technologii we wszystkich gałęziach przemysłu,
  • w instytucjach publicznych i samorządowych jako specjaliści w zakresie recyklingu i technologii ekologicznych
  • w ośrodkach doradztwa i nadzoru technicznego jako rzeczoznawcy w laboratoriach kontrolnych oraz zespołach analizy jakości.

Tak naprawdę inżynieria materiałowa pasuje do KAŻDEJ dziedziny działalności inżynierskiej.